ZSS w Woszczelach


Idź do treści

Program "To lubię"

Od 1 lutego 2007 r. do 31 marca 2008 r. nasza szkoła realizuje zadania w ramach projektu "To lubię..." finansowanego w ramach konkursu "Dotacje dla szkół na projekty rozwojowe". Źródłem finansowania projektu będą środki Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach działania 2.1 a. Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich (SPO-RZL) i Uzupełnienia Programu oraz z budżetu państwa (MEN).
W ramach programu realizowanych jest wiele zajęć pozalekcyjnych oraz wyjazdów edukacyjnych.
Szczegóły można znaleźć na stronie projektu "To lubię..."


RODZAJ ZAJĘCIA

IMIĘ I NAZWISKO OSOBY REALIZUJĄCEJ PROJEKT

sala

TERMIN, GODZINA ZAJĘĆ

SZKOŁA PODSTAWOWA

Terapia logopedyczna

p. Edyta Skupińska

31

Środa godz. 1300 - 1430

Koło plastyczno - recytatorskie

p. Jadwiga Kondratowicz

31

Czwartek godz. 1300 - 1430

Koło języka angielskiego

p. Aleksandra Romaniuk

23

Piątek godz. 1255 - 1340

Nauka gry na gitarze

p. Wojciech Popielarz

23

Środa godz. 1300 - 1430

Nauka pływania

p. Bożena Balcer, p. Marzanna Bagińska

 

Piątek godz. 1530 - 1700

Zajęcia wyrównawcze
z matematyki

p. Urszula Krymska

13

Środa godz. 1255 - 1340

GIMNAZJUM

Zajęcia uzupełniające wiedzę
matematyczno - fizyczną

p. Wiesława Dębek

22

Wtorek godz. 1345 - 1515

Zajęcia uzupełniające wiedzę
z języka polskiego

p. Katarzyna Ocimek

25

Środa godz. 1255 - 1340

Zajęcia wyrównawcze z chemii

p. Anna Choruży

24

Środa godz. 1345 - 1430

Koło historyczne

p. Beata Kirycka

św.

Środa godz. 1255 - 1340

Koło biologiczno - geograficzne

p. Anna Lewczuk

23

Piątek godz. 1255 - 1340

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE Z MATEMATYKI

Od lutego 2007r. do marca 2008r. odbywały się zajęcia wyrównawcze z matematyki dla uczniów klas V i VI Szkoły Podstawowej. Uczniowie mieli możliwość wyrównania poziomu wiedzy matematycznej. W czasie zajęć rozwiązywali różnego typu testy przygotowujące do sprawdzianu po VI klasie. Wykorzystywane były różne pomoce dydaktyczne w postaci rebusów, krzyżówek , domina matematycznego oraz edukacyjne programy komputerowe. Niektóre z tych pomocy wykonane były samodzielnie przez uczniów np. gra w wojnę -„Działania na ułamkach zwykłych”, domino -„Pola figur płaskich”. Po zakończeniu programu zostanie przeprowadzona ewaluacja.ZAJĘCIA
KOŁA BIOLOGICZNO-GEOGRAFICZNEGO
PROWADZONEGO W RAMACH PROJEKTU „TO LUBIĘ…”

W roku szkolnym 2006/2007 i 2007/2008 odbywały się zajęcia Koła Biologiczno- Geograficznego, na które uczęszczali chętni uczniowie z klas trzecich gimnazjum.
W czasie zajęć uczniowie rozwiązywali zadania egzaminacyjne utrwalające ich wiedzę z biologii i geografii (np. funkcje poszczególnych narządów zwierząt, budowa i funkcjonowanie organizmu człowieka, tkanki roślinne i zwierzęce, ruch obrotowy i obiegowy Ziemi, bogactwa naturalne Ziemi). Uczestnicy zajęć wykonywali plakaty dotyczące ochrony przyrody w Polsce oraz przygotowywali informacje o atrakcjach turystycznych naszego regionu – w ramach projektu odbyła się wycieczka do Nowogrodu i Drozdowa, po której nastąpiło jej podsumowanie.WYJAZD EDUKACYJNY
DO BIAŁEGOSTOKU

10 stycznia 2008 roku byliśmy na jednodniowej wycieczce w Białymstoku zorganizowanej w ramach projektu „To lubię…”. Z Woszczel wyjechaliśmy o godzinie 7.00 po kontroli technicznej pojazdu przeprowadzonej przez funkcjonariuszy policji w Ełku. Razem z nami w podróż wyruszył również pilot, który kierował wycieczką. Po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do Białegostoku. Najpierw udaliśmy się do Białostockiego Teatru Lalek. Odbyła się tam karnawałowa dyskoteka dla młodszych dzieci, którą prowadzili tamtejsi aktorzy przebrani za koty. Po godzinnej zabawie udaliśmy się na przedstawienie pt: „Tymoteusz Rymcimci”. Spektakl bardzo się wszystkim podobał, był ciekawy i niezwykle zabawny. Następnie wraz z jednym z aktorów poszliśmy zwiedzac teatr od zaplecza. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy dotyczących pracy aktorów Teatru Lalek oraz co należy robić i gdzie się uczyć, aby zostać takim aktorem. Poznaliśmy różne rodzaje lalek, które wykorzystywane są w przedstawieniach, mogliśmy zobaczyć je z bliska, a nawet dotknąć. Niektóre z nich były bardzo stare, miały ponad 50 lat. Zwiedziliśmy także pracownię stolarską, w której wykonywane są lalki oraz zobaczyliśmy, jak wygląda i czym różni się scena w teatrze lalek, od sceny w innych teatrach. Następnie pojechaliśmy do Filharmonii Podlaskiej. Wysłuchaliśmy tam przepięknego koncertu karnawałowego w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.
Mieliśmy wielkie szczęście, gdyż gościnnie wystąpiła specjalnie dla nas niezwykle uzdolniona skrzypaczka 21-letnia Agata Szymczewska. Jest ona laureatką wielu pierwszych nagród na ogólnopolskich konkursach skrzypcowych. Koncertowała we Francji, Szwajcarii, Anglii, Austrii, Holandii, Izraelu, Kanadzie, Japonii i Chinach. Jej największym osiągnięciem jest to, iż wygrała XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Wszyscy byliśmy zachwyceni jej piękną grą na skrzypcach oraz wielkim talentem.
Po niezapomnianym koncercie pojechaliśmy do Mc-Donalda na ciepły posiłek. O godzinie 14.00 pełni wrażeń i emocji wyruszyliśmy do Woszczel. Na miejscu byliśmy o godzinie 16.10, skąd odebrali nas rodzice.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tej wycieczki. Wspominamy i odświeżamy w naszej pamięci zabawny spektakl pt: „Tymoteusz Rymcimci” oraz pełen niezwykłych doznań koncert karnawałowy w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Podlaskiej, a także koncert skrzypcowy Agaty Szymczewskiej. Chcielibyśmy, aby takich wycieczek było jak najwięcej.

Uczniowie koła plastyczno – recytatorskiego
pod opieką J. Kondratowicz

Zajęcia koła plastyczno - recytatorskiego

 W  naszej szkole od marca 2007 roku w ramach projektu „To lubię …” prowadzone są zajęcia plastyczno – recytatorskie. Przeznaczone są one dla chętnych uczniów kl. III – V. Odbywają się po lekcjach raz w tygodniu przez 90 minut. Na zajęciach uczniowie poznają różne techniki plastyczne, rozwijają swoją wyobraźnię, wrażliwość, poczucie estetyki. Zapoznawani są z podstawowym zasobem pojęć i terminów w obrębie sztuki, życiem i twórczością najsławniejszych malarzy polskich. Koło plastyczno – recytatorskie pomaga również rozwijać umiejętności recytatorskie. Uczniowie uczą się podstawowych technik recytacji.  W ramach zajęć uczniowie przygotowywani są do konkursów plastycznych, recytatorskich oraz uroczystości szkolnych. Dzięki projektowi „ To lubię…” uczniowie mieli możliwość wyjazdu do Muzeum im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu, do Teatru Lalek i Filharmonii w Białymstoku, a także na dwudniową wycieczkę do Warszawy.

opiekun koła - J. Kondratowicz
ZDJĘCIA


WYJAZD EDUKACYJNY
DO WARSZAWY

W dniach 18–19 września 2007 roku byliśmy na wycieczce w Warszawie zorganizowanej w ramach projektu „To lubię”. Z Woszczel wyjechaliśmy o godzinie 7.00 po kontroli technicznej pojazdu przeprowadzonej przez funkcjonariuszy policji w Ełku. Razem z nami w podróż wyruszyła również pani pilot, która kierowała wycieczką. Po czterech godzinach jazdy dotarliśmy do naszej stolicy.
Na początku zwiedzaliśmy Zamek Królewski. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy, zobaczyliśmy zabytkowe meble i ozdoby, które służyły naszym polskim królom. Później razem z panią przewodnik zwiedzaliśmy Stare Miasto, Barbakan, Bazylikę św. Jana Chrzciciela wybudowaną w 1370 roku. Widzieliśmy także Pomnik Powstania Warszawskiego i Pomnik Małego Powstańca, który upamiętnia walkę niewinnych dzieci w czasie II wojny światowej.
Następnie zwiedzaliśmy park w Łazienkach, który był przepiękny. Może dlatego, że świeciło słońce, a na drzewach kołysały się różnobarwne liście. W parku znajduje się pomnik Fryderyka Szopena, przy którym zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, Biały Dom i Pomarańczarnia. Za panowania ostatniego króla Polski przechowywano tu owoce egzotyczne, stąd pochodzi ta nazwa. Opuszczając park, zatrzymaliśmy się przed ogromnym herbem rodu Poniatowskich. Dzień zakończyliśmy zakwaterowaniem w hotelu „Aramis”,
w którym zapewniono nam nocleg, obiadokolację i śniadanie.
Rano, wypoczęci i pełni sił, spakowaliśmy swoje rzeczy i wyruszyliśmy do Muzeum Techniki, które znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Młodsi uczniowie mieli lekcję muzealną nt. „Podróżowania dawniej i dziś”, natomiast starsi poznali historię światła - „Od słońca do żarówki”. Następnie wjechaliśmy na 30 piętro, gdzie znajduje się taras widokowy i podziwialiśmy panoramę Warszawy. Wszyscy byli zachwyceni niezwykłym jej widokiem. Potem pełni wrażeń pojechaliśmy na lotnisko „Okęcie”. Z tarasu widokowego obserwowaliśmy przyloty i odloty samolotów. Każdy z nas zastanawiał się, jak tak duże i ciężkie pojazdy mogą bez większego trudu unosic się w wysoko w górę.
Następnym etapem naszej wycieczki było Zoo. Zwiedzając je zobaczyliśmy bardzo dużo różnych gatunków zwierząt – ssaków, ptaków, ryb, płazów i gadów, które niestety nie żyją w naszym kraju. Na koniec wycieczki udaliśmy się do Mc Donalda na ciepły posiłek.
O godzinie 17.30 pełni wrażeń i niezwykłych emocji wyruszyliśmy do Woszczel. Na miejscu byliśmy o godzinie 22.00. Pod szkołą czekali już rodzice, którzy zabrali nas do domów.
Wycieczka bardzo nam się podobała. Chcielibyśmy częściej na nie jeździć i zwiedzać nowe zakątki Polski. Dzięki niej mogliśmy poznać naszą stolicę nie tylko z książek.


Zdjęcia z wycieczki


Kurs nauki pływania

Kurs nauki pływania przeznaczony jest dla 30 uczniów SP. Zostały utworzone 2 grupy 15 osobowe :  grupa I – kl. I – III [Bożena Balcer],  grupa II – kl. IV – V [Marzena Bagińska]
Tak bawimy sie podczas wyjazdów na pływalnię - kliknij aby obejrzeć zdjęcia

W/w zajęcia prowadzone były przez instruktora pływania p. E. Jeżewską oraz osobę wspomagającą – nauczyciela wychowania fizycznego p. M. Bagińską.
Przeznaczone dla 15 uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Woszczelach, którzy charakteryzują się różnymi warunkami fizycznymi , przejawiają różny stopień sprawności fizycznej i umiejętności pływackiej.
Podczas zajęć uczniowie oswoili się ze środowiskiem wodnym, nauczyli się pływać oraz bezpiecznie zachowywać się na basenie.
Uczestnikom bardzo podobały się zajęcia, dostarczały im wielu wrażeń, a nowo nabywane umiejętności były ogromem satysfakcji i bodźcem do przezwyciężania wszelkich trudności.
Po zakończeniu kursu dokonana została ewaluacja – przeprowadzono testy wg Czabańskiego i Żukowskiej. Wszystkie dzieci wykazały się dobrymi i bardzo dobrymi umiejętnościami pływackimi.
Zajęcia prowadzone są przez instruktora pływania p. K. Randzio oraz osobę wspomagającą – nauczyciela wychowania fizycznego  p. B. Balcer. Celem zajęć jest rozbudzenie u uczniów motywacji do nabywania umiejętności pływackich, ciągłego ich doskonalenia oraz do uczenia się nowych stylów pływackich. Chcemy zainteresować dzieci pływaniem w takim stopniu, aby podejmowały tę formę ruchu nie tylko w okresie szkolnym, ale przez całe życie. Nasze działania  ukierunkowane są na kształtowanie  pozytywnych emocji. Pomaga  to  przezwyciężyć lęk, który jest poważnym czynnikiem hamującym postępy w nauce pływania, zwłaszcza podczas oswajania się ze środowiskiem wodnym. Pływanie i proces uczenia się ruchu w wodzie powinny bowiem dostarczyć  dzieciom  wiele radości, przyjemności, zadowolenia i satysfakcji. 
Zajęcia, jak na razie, cieszą się dużą  popularnością wśród uczniów.


Zdjęcia z wycieczki edukacyjnej do Gdańska i Gniewa
Wycieczka do Drozdowa i Nowogrodu

Dnia 8 lutego 2008 roku odbyła się wycieczka do Drozdowa i Nowogrodu, dla uczniów klas IV-VI Szkoły Podstawowej w Woszczelach. Opiekunami wycieczki byli: p. Marzanna Bagińska, p. Sabina Karłowicz, p. Aleksandra Romaniuk. Celem wycieczki było rozbudzenie szacunku dla dziedzictwa kulturowego naszego regionu, kształtowanie więzi emocjonalnej z przyrodą i wrażliwości na jej piękno oraz poznanie pomników przyrody i zabytków architektury wiejskiej.
W trakcie wycieczki zwiedzono:
• Skansen budownictwa kurpiowskiego w Nowogrodzie,
• Muzeum Przyrody w Drozdowie.
Wycieczka dostarczyła uczestnikom wielu wrażeń. Dzięki ciekawym opowieściom przewodnika o przyrodzie Kotliny Biebrzańskiej przybliżona została uczniom jej szata roślinna, ptaki i ssaki. Dzieci były zachwycone bogactwem i różnorodnością tej krainy, a stara architektura w Nowogrodzie dała możliwość odnalezienia się w historii poprzednich pokoleń.
ZDJĘCIA


Wyjazd edukacyjny do Warszawy

W dniu 15 lutego 2008 roku odbył się wyjazd edukacyjny do Warszawy, zorganizowany w ramach programu „To lubię…”. W wycieczce brali udział gimnazjaliści.
Zgodnie z programem pierwszym punktem zwiedzania było Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali przewodnika, który opowiadał o poszczególnych dniach powstania oraz przedstawiał sylwetki powstańców. Szczególnie chłopcom podobały się mundury i broń. Ogromne wrażenie wywarło na uczestnikach przejście kanałem, dzięki któremu mogli identyfikować się z powstańcami, zwiedzaniu towarzyszyły odpowiednie efekty wizualne i dźwiękowe.
Następnie uczniowie udali się do Pałacu Kultury i Nauki gdzie wzięli udział w interaktywnej wystawie prezentującej naukowe teorie z dziedziny fizyki, pod tytułem „Zabawy z Einsteinem”. Wystawa została zorganizowana w formie nowoczesnego laboratorium. Przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach uczniowie samodzielnie przeprowadzali
atrakcyjne doświadczenia. Skomplikowane teorie, po przełożeniu ich na prosty język eksperymentu, stawały się dla każdego zrozumiałe, a niedostępny świat nauki okazał się fascynującą przygodą.
Po zakończeniu zwiedzania wystawy uczestnicy wycieczki podziwiali panoramę Warszawy z tarasu widokowego. Później aktywnie spędzili czas na kręgielni. Następnie obejrzeli w kinie Orange IMAX w technice 3D film pod tytułem „Morskie Stwory” -prehistoryczną przygodę produkcji National Geographic w reżyserii Saena Phillipsa. Podczas projekcji mogli podziwiać niezwykłe gady morskie, które żyły podczas ery dinozaurów.
ZDJĘCIA


ZAJĘCIA UZUPEŁNIAJĄCE Z JĘZYKA POLSKIEGO

Od 05.09.2007 roku do 20.02.2008 roku w ramach projektu „To lubię…” odbywały się kolejne zajęcia uzupełniające z języka polskiego dla chętnych uczniów klas trzecich gimnazjum mających różne problemy w nauce. Główną ideą spotkań było uzupełnienie braków w wiadomościach i umiejętnościach uczniów oraz przygotowanie ich do egzaminu gimnazjalnego z części humanistycznej. Na spotkaniach uczniowie kształcili poprawność ortograficzną, gramatyczną i stylistyczną, właściwy zapis graficzny pisma, rozumienie i analizę czytanego tekstu. Korzystali z różnych źródeł informacji w celu zgromadzenia wiadomości o zabytkach, historii i miejscach pamięci narodowej odwiedzanych miejsc w czasie wyjazdów edukacyjnych. Poza tym rozwiązywali testy egzaminacyjne w celu doskonalenia umiejętności określonych obszarami standardów wymagań.
Zajęcia prowadziła: Katarzyna Ocimek
ZDJĘCIA


UZUPEŁNIAJĄCE ZAJĘCIA MATEMATYCZNO-FIZYCZNE

Na zajęciach uzupełniających wiedzę matematyczno-fizyczną uczniowie w ramach projektu ,,To lubie” wykonali plansze dydaktyczne, które będą wykorzystane na lekcjach.
ZDJĘCIA


KOŁO JĘZYKA ANGIELSKIEGO W RAMACH PROJEKTU "TO LUBIĘ"


Na zajęcia uczęszczają chętni uczniowie klas IV-VI.
Celem zajęć jest zarówno poznawanie kultury krajów anglojęzycznych jak i rozwijanie umiejętności językowych. Uczniowie uczą się oglądając i analizując filmy, czytając teksty w oryginalnej wersji językowej a muzykę poznają poprzez słuchanie, śpiewanie i tłumaczenie słynnych przebojów angielskich.
ZDJĘCIAAktualności | O szkole | Nauczyciele | Pracownicy szkoły | Dokumentacja | Samorząd szkolny | O nas w mediach | Rada rodziców | Dla Rodziców | Przedszkole | Archiwum | Pedagog | Logopeda | Doradztwo zawodowe | Świetlica szkolna | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego